Имаме повече от 10 години професионален опит вв проектирането и изграждането на разнообразни видове Безжични Мрежи, използвайки устройства и решения от разнообразни производители – 3Com, Cisco, Mikrotik, Ruckus, Ubiquity и много други.
Безжични мрежи за дома и офиса
Изискванията за различните среди се различават значително. Добро и ясно разбиране на целта на мрежата е основно изискване за получаване на добър проект.
Ние използваме утвърдени в индустрията инструменти за проектиране и предвиждане на работата на бъдещата безжична мрежа. Нашият опит ни позволява предварително да планираме за разнообразие от фактори:
- Желана пропускливост на безжичната мрежа
- Планиране на капацитета – очакван брой и вид на клиентите на безжичната мрежа
- Планиране на радио честотите – оптимално разпределение на каналите и честотните обхвати, оптимални настройки на мощността на предавателите
- Планиране за резервираност
Всички тези фактори, допълнени с възможно най-пълни предварителни измервания, ни позволяват да изградим възможно най-добрата безжична инфраструктура – без значение дали предназначението е за дома или офиса. Ние влагаме в проектите си само най-оптималния за целта хардуер.
Wireless Site Surveys – Заснемане и планиране на безжични мрежи, анализ на безжични мрежи
Освен като част от проектирането, предлагаме извършване на заснемане на безжични мрежи като услуга. Подробно заснемане на безжичната мрежа може да помогне в редица случаи:
- Проектиране и планиране на безжични мрежи
- Оптимизация на безжини мрежи
- Идентифициране и разрешаване на проблеми
- Проблеми, причинени от интерференция – незадоволителна производителност, спорадични проблеми със свързаността и др.
Изпълняваме заснемане на безжични мрежи с оборудване от един от водещите производители в областта – Ekahau – по-конкретно чрез Ekahau Site Survey Pro™ продуктите, допълнени с Ekahau Spectrum Analyzer™. Тези инструменти ни позволяват да проектираме безжични мрежи, да провеждаме заснемания и да извършваме спекрални анализи.
Отчетите от обследване ан безжични мрежи съдържат:
- Съответствие със заложените изисквания
- Идентифициране на несъответствията със заложените изисквания
- RSSI – карта на силата на сигнала
- Карта с разпределение на радиочестотните канали
- Местоположение на точките за достъп спрямо приетото ниво на сигнала
- Местоположение на външни/вредни точки за достъп
- Карта на съотношението сигнал-шум (Signal to Noise Ratio – SNR)
- Карта на застъпване на радиочестотните канали
- Пропускливост на мрежата (симулирана и измерена)
- Карта с текущо асоциираните точки за достъп – дава представа за поведението на клиентите при роуминг в дадената среда
- Скорост на мрежата – карта на достъпната скорост на пренос в различни локации
- Spectrum Channel Power – карта на нивото на интерференция в радиочестотния спектър
- Spectrum Utilization chart – карта с нивото на използване на радиочестотния спектър
- Идентифициране на смущения, препоръки за оптимизация
Spectrum Analysis – Спектрален анализ
Обикновено извършваме набор от измервания в 2.4GHz и 5GHz обхватите като търсим индикации за външни (не 802.11) източници на интерференция. Отчетите от спектрален анализ са обикновено обемисти и включват:
- Denisty – графика, показваща нивото и запълването на спектъра в радиочестотния обхват. Този изглед позволява относително лесно разпознаване на източници на смущения – повечето видове модулация могат лесно да бъдат разпознати.
- Waterfall диаграми – безценен инструмент за идентифициране на коефициент на запълване и използване на ефира от различни източници.
- Утилизация на спектъра – показва нивото на запълване на спектъра по честоти и канали.
- Мрежи, канали и устройства – списък с всички, отговарящи на IEEE 802.11, мрежи и устройства, идентифицирани по време на анализа.
Инфраструктурни Безжични Мрежи
Тънката граница между обикновена безжична мрежа и инфраструктурна такава не е лесна за идентифициране. Когато преминаваме от дома и офиса към индустриална среда, всички изисквания се променят. Ние имаме огромен опит в изграждането на безжични решения за индустрията – от мрежи тип точка до точка и точка до много точки, до големи и сложни, резервирани мрежи, за някои от най-големите индустриални клиенти в България.
Някои от ключовите характеристики на инфраструктурните безжични мрежи включват:
- Централизирано управление – безжични мрежи, управлявани от централен контролер с резервираност
- Усъвършенствани автоматични технологии за Управление на радио ресурсите (RRM) позволяват динамична оптимизация на мрежата в съотвествие с променливата работна среда
- Автоматично балансиране на натоварването – контролерът автоматично разпределя клиентите между точките за достъп в реално време
- Високо ниво на сигурност – инфраструктурните решения поддържат всички доказани стандарти и подходи в сигурността на безжичните мрежи
- Идентифициране на интерференция и вредни точки за достъп – позволява динамично оптимизиране на мрежата, където преносната среда е една за всички
- Усъвършенствано наблюдение и отчетност – всяка органиация има нужда от редуциране на оперативните разходи на техните мрежи. Нашите решения за наблюдение и отчетност помагат за подобрение на управляемостта и предоставят ценна информация на мрежовите администратори